Проповіді: Імена ангелів PDF Друк e-mail
Про імена й ангелів. День Архістратига Михаіла

     Є місце в книзі Одкровення, де тайновидець Іоанн оповідає нам, що коли прийде час і ми усі будемо в Царстві Божому, то кожний одержить ім'я таємниче, котре знає тільки Бог, що дає його, і пізнає той, хто його одержує. Це ім'я як ніби містить у собі всю таємницю людини; цим ім'ям сказане усе про нього; цього імені ніхто не може знати, крім Бога і власника імені того, тому що воно визначає те єдине, неповторне співвідношення, що існує між Богом і Його творінням - кожним, єдиним для Нього творінням.
   Ми носимо імена святих, котрі прожили і здійснили на землі своє покликання; ми їм присвячені, як храми присвячуються тому чи іншому святому; і ми повинні б вдумуватися й у значення імені, і в ту особистість святого, котра нам доступна з його житія. Адже він не тільки є нашим молитовником, заступником і захисником, але якоюсь мірою  й образом того, чим ми могли б бути. Повторити нічиє життя не можна; але навчитися від життя тієї або іншої людини, святого або навіть грішного, жити більш гідно для себе і більш гідно для Бога - можна.
     І от сьогодні ми святкуємо честь і пам'ять Архістратига Михаїла в оточенні Ангелів Господніх. Ангели - це «вісники» (староєврейське); Ангел - це той, кого Господь може послати з дорученням і хто до кінця виконає його. Може показатися дивним, що цілу групу творінь Господніх ми називаємо ім'ям, що позначає їхня посада, їхнє служіння, немов у них немає нічого іншого. І насправді   це так, і в цьому їхня святість: очищені, сяючі Божим світлом, по слову Григорія Палами і наших богослужбових книг, вони є другими світилами, відблисками вічного світла Божественного. У них немає тієї непрозорості, тієї сірості, що дозволяє нам називатися ім'ям, і це ім'я і є визначення нашого місця перед особою Божою і нашого місця в устрої Господньому. Вони - світла другі. Що це значить?
     Це значить, що якесь божественне світло ллється через них безперешкодно, вільно, широкою рікою; але не просто як по порожньому жолобі, не тільки як через безжиттєве скло, а так, як ллється, і іскриться, і сіяє, і множиться світло, коли він упаде на дорогоцінний камінь, дійде до його серця і відтіля відповідним сяйвом б'є в сторони, опромінюючи, а часом і засліплюючи своєю красою.
     Це образ справжньої святості, і в цьому відношенні вони дійсно Ангели, тому що ми від них довідуємося, переймаємо тільки як сяйво Божественного світла, сяйво не зменшене, не затьмарене, але сяйво збільшене і радісне, що приносить життя, - а сутність їхнього буття і сутність їхньої святості залишаються таємницею між ними і Богом, Що пізнає глибини Свого  творіння...
     Але їхня особиста святість виявлена нам ще особливо тим окремим ім'ям, яким кожний з них названий. Деякі з цих імен ввійшли у Священне Писання, були відкриті досвідові Церкви і показують нам, у чому їхня особлива святість. Архістратиг Сил Небесних, котрому присвячені багато хто серед нас тут і багато хто в Україні, названий Михайлом. "Михайло" - слово єврейське, і воно значить "хто як Бог"; і це слово виражає все стояння великого Архангела, коли денниця повстав проти Бога, бажаючи затвердити себе в якійсь, хоча б тварній, відособленості і самостійності, і коли устав великий Архангел Михаїл і вимовив одне це слово, що визначило усе для нього: "Хто як Бог", і затвердило його в такому відношенні з Богом, що зробило його хоронителем врат райських. "хто як Бог" - у цьому виразилося все знання великим Архангелом свого Бога. Він Його не описує, він Його не пояснює - він встає і свідчить. У цьому його прилучення до сяйва Божества, і в цьому міра, у якій він виявляє це сяйво і відкриває нам шлях до таємниці Господньої  своїм словом і тим ім'ям, що виражає весь його незбагненний досвід незбагненного Бога.
     На іконах Архангел Михаїл зображується в латах, з полум'яніючим мечем у руці. Він перемагає змія, що знаменує собою зло; Архангел стоїть у вратах раю, не даючи ввійти в це святе і священне місце тим, хто до цього не готовий; і ще він зображується на тих вратах іконостаса, через які духовенство виходить з вівтаря: священик з Євангелієм, на Великому Вході, або диякон на ектенії; і це ті врата, через які в літургічному, богослужбовому порядку ніхто не входить у Свята Святих, у вівтар.
     Інший Архангел, Гавриїл, чиє ім'я означає "Міцність Божа", зображується на тих вратах, через які диякон під час богослужіння входить назад у вівтар. Гавриїл - той, котрий звіщає нам, що двері відкриті, щоб нам знову ввійти в присутність Божу; що сила Божа виявлена, що Бог переміг і ми врятовані. Від Євангеліста Луки ми знаємо, що Архангел Гавриїл приніс Захарієві звістку про народження Іоанна Хрестителя, він же звістив Діві Марії, що Вона знайшла благодать у Бога і народить світові Спасителя; тому ми бачимо його на іконах з маслиновою галузкою в руках - знаком примирення Бога зі світом.
     Про Архангела Рафаїла ми читаємо в книзі Товита, як він супроводжував сина його Товію і зцілив Товита і його невістку, і ім'я його означає "Зцілення Боже"; і про інших Архангелів і Ангелів говорить нам Священне Писання; і віра Церкви, досвід християнський говорять нам про Ангелів-охоронителів.
     Про день пам'яті святого, ім'я якого ми носимо, ми говоримо, що це "день нашого Ангела". І в якомусь змісті, у змісті нашої присвяти святому це вірно; але з різними святими людьми - як і з оточуючими нас простими людьми - спілкування в нас складається по-різному: одні нам особисто ближче, через молитву і через їхнє житіє, яке ми хотіли б наслідувати; іншими ми захоплюємося як би здалеку. З Ангелом же охоронителем відносини наші зовсім інші: ми йому доручені, і він - хоронитель наш, незалежно як би від того,  чи звертаємося ми до нього, чи пам'ятаємо взагалі про нього чи ні, - як наші мати і батько, з якими в нас нерозривний зв'язок, що б ми не думали, як би не поступали стосовно  них, як би не поводилися ...
     І  ще: одна людина на землі була названа вісником і Ангелом віри церковної: це Хреститель Іоанн, і про нього ми читаємо слова, саме подібні тим, що я зараз говорив про Ангелів. Про нього початок Євангелія від Марка говорить: Він - голос волаючого в пустелі... Він глас, він - тільки звук Господнього голосу, він - Ангел, тому що через нього говорить Сам Бог, а сам він про себе говорить, що йому треба маліти, щоб у повну міру встав перед людьми образ Господній.
     Це - шлях на землі; ми повинні  применшуватися, поступово втрачати те, що здається таким дорогоцінним, а насправді   є скупченням нашого видимого єства. Ми повинні поступово робитися прозорими, щоб стати як би невидимими - як дорогоцінний камінь неначе і виявляється тільки тим світлом, що, вдаряючи в нього, освічує усе навколо. Тоді ми неначе  втрачаємо щось зі своєї тимчасової істоти, але для того тільки, щоб придбати невід'ємне пізнання Бога, єдине, котре кожний з нас, хто називає себе "я", може мати і яке він може виявити всім іншим, тому що кожний з нас пізнає Бога єдиним і неповторним чином. Наш шлях - від землі на Небо, від важкої нашої втіленості в просвітленість і прозорість... Ангелом на землі є вірний свідок - Іоанн Хреститель, що на шляху, і Той, Кого Священне Писання називає "Великої Ради Ангел" - Бог, що прийшов у плоті.
     От ті образи, ті думки, ті думи з нашого шанування Ангелів, з нашої любові до них, з нашого з ними спілкування в молитві і їхнього заступлення за нас, що нам можуть допомогти знайти шлях нашої власної душі від землі на Небо, від власного потемніння до осягнення просвіти. Молитвами святих Ангелів і Архангелів нехай дасть нам Господь   силу відректися від себе, вільною волею, любов'ю до Бога,  применшуватися до того, щоб повною мірою засяяв сам Бог у кожнім з нас. Амінь.