Проповіді: Про багатого і Лазара PDF Друк e-mail
Притча про багатого і Лазаря

     У чому гріх багатого, у чому правда бідняка? Із сьогоднішньої притчі може показатися, що суд Божий визначив гірку долю багатому тільки тому, що він багатий і веселий був на землі, і що тільки як би в розраду за скорботу на землі дано бідному Лазарю радість і спокій у лоні Авраамовім.
     Але це не так просто; не був винуватий чоловік, що він багатий, і не заслуга людини, що він бідний. У Євангелії чимало людей заможних - в історії Церкви ще більше, - які з надлишку свого були радістю і благословенням для інших, тому що вони були милосердні, жалісливі, милостиві. І багато знаємо ми людей, що у своїй злиденності робляться гіркими, твердими, немилосердними навіть до тих, хто, подібно їм, знаходиться в нестатку; не в цьому справа. Не врятує нас бідність, і не погубить нас багатство як таке.
     Але якщо подивитися на ці образи багатого і бідного, котрі Христос нам представляє в деяких таких словах, ми бачимо чоловіка, що був багатий, у якого було все, і з надлишком було, і життя його проходило в бенкетах і у веселощах, а в брамах його лежав жебрак. І от у цих бенкетах, у цих веселощах ніколи, очевидно, його серце не зм'якшувалося. Він користувався усім, що дало йому життя, але не пошкодував тих, котрих життя позбавило цього. Радості в ньому не було, а були веселощі - тому що радістю діляться, як теплом і світлом, а веселощі залишаються надбанням людини - його одного і його товаришів по веселощах. Він прожив, не згадавши ні про те, для чого він живе, ні про те, як інші живуть, а біля дверей його голодував і хворів чоловік.
     А ця людина не тим була духовно багата, що хвора, а тим, що лежав він, і все життя його було лементом про допомогу, про жалість, про милість. І тоді як багатство застеляло у свідомості багача саме питання про те, для чого він живе, як він буде вмирати і що буде потім, жебрак усе життя прожив перед лицем цього питання: Навіщо? Навіщо? Заради чого ця скорбота, для чого ці страждання? І що ще буде попереду?..
     Один пройшов повз життя, а інший заглибився в істоту його. Один умер непомітно, і Ангели Божі віднесли його душу в місце заспокоєння; інший вмер, і його урочисто поховали, поклали в труну, а душа його порожня, що вже не може сміятися, що не має чим живитися, тому що живилася вона тільки від землі, зійшла в те місце, де така ж порожнеча... Не тільки за те, що він веселився, і не тільки за те, що він був багатий, але за те, що при всьому цьому він допустив цей жах жебрака в дверях своїх, зійшов він у місце страждань, місце, де перед судом Божественної любові людина відходить у пітьму.
Мало серед нас багатих і бідних у такій мірі, у якій був бідний Лазар і багатий власник будинку, біля порога якого Лазар голодував все життя; але ми усі багаті і бідні одночасно, і від нас залежить, якими ми встанемо перед Божим лицем. Забезпеченість, спокій, тиша, що порушуються тільки дрібними бурями,  чи закриють наші очі на те, що біля наших дверей Лазарі умирають з голоду - умирають фізично і умирають від голоду по милості?  Чи закриє наше благополуччя нам очі на те, що життя має глибину, і зміст, і ціль, і що ми спрямовані до зустрічі з Богом, і що ця зустріч буде останнім і воістину страшним судом, якщо в нас не найдеться любові - але чистої, справжньої любові?..   Чи не можемо ми навчитися, коли ми постійно на всіх скаржимося, від того Лазаря, що і голодував і холоднів біля дверей багатія?.. Він знайшов себе; його всередину себе загнали голод і холод, самітність і нестаток, і в цій глибині він став перед Богом. Невже нам треба так дотерпітися до Бога, як Лазар? Невже потрібно, щоб на нас знайшла гранична скорбота, для того щоб ввійти в себе і стати перед особою людської великої, значної долі?..
     Вдивимося в ці два образи. Ми нікуди не підемо від цього суду, тому що ми занадто багато знаємо: знаємо занадто багато про волю Божу, знаємо занадто багато про любов Божу, перед нами розстеляється все Євангеліє, як шлях або як суд. Хто ми - Лазар або багатій? І якщо ми почуваємо в собі багатія, що вже жевріє з пристрастями своїми, - опам'ятаємося тепер, поки ще живі, поки є ще якась сила в душі, якась сила в тілі - опам'ятаємося тепер і оживемо! Амінь.